Aleksandra Buczek

Aleksandra
Buczek

Nota biograficzna

Aleksandra Buczek, śpiewaczka – sopran. Jest wychowanką wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie Agaty Młynarskiej. Wygrała Konkurs Wokalny im. Haliny Halskiej we Wrocławiu, zdobyła też trzecią nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (2004). Na scenie Opery Wrocławskiej zadebiutowała w partii Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta. Stworzyła tam szereg ważnych ról, w tym Roksany w Królu Rogerze Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, i boku Andrzeja Dobbera. W Operze Bałtyckiej wykreowała bardzo współczesną w ujęciu postać Zerbinetty w Ariadnie na Naxos Richarda Straussa w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, zarejestrowanej przez stację telewizyjną Mezzo i wielokrotnie prezentowanej na ekranie. Dzięki występom na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie nagrała dwie płyty z wymagającą świetnej techniki muzyką Józefa M.K. Poniatowskiego: ariami z różnych oper oraz operą Pierre de Médicis (2012)

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej występowała od 2007 r. jako Królowa Nocy w przedstawieniach dla dzieci W krainie czarodziejskiego fletu według opery Mozarta.

Ma głos wyrównany w obrębie całej szerokiej skali i sceniczną swobodę, swym koloraturom potrafi nadać dramatyczny wyraz. Należy do najzdolniejszych śpiewaczek młodego pokolenia.