Claudio Desderi

Claudio
Desderi

Nota biograficzna

Claudio Desderi

 

Śpiewak operowy i dyrygent. Zadebiutował na Festiwalu w Edynburgu (1969) w operze „Il Signor Bruschino” Rossiniego. Od tej pory datują się występy artysty w repertuarze mozartowskim i w operach Rossiniego. Począwszy od 1973 roku rozpoczął regularną współpracę z mediolańską La Scalą, gdzie wykonywał główne partie w operach: „Kopciuszek” i „Włoszka w Algierze” pod kierunkiem Claudia Abbado. Na mediolańskiej scenie prezentował się także w operach Mozarta, pod batutą Riccarda Mutiego i w reżyserii Giorgia Strehlera.

 

Jego repertuar obejmuje także dzieła od Claudia Monteverdiego aż po utwory Luigiego Nono; artysta chętnie koncertuje i występuje z recitalami pieśniarskimi, w ostatnich latach prezentował wielkie cykle pieśni Schuberta, Schumanna i Brahmsa. Jako solista ma za sobą występy w największych teatrach operowych świata, m.in w Operze Paryskiej, londyńskiej Covent Garden, nowojorskiej Metropolitan Opera oraz w Chicago. Był gościem festiwali muzycznych w Salzburgu, Glyndebourne i Pesaro.

 

Od wielu lat, z równym powodzeniem Claudio Desderi występuje jako dyrygent. Pracuje z wieloma włoskimi i zagranicznymi orkiestrami. Ma w tej dziedzinie wiele osiągnięć. W 1992 roku poprowadził w Montpellier opery „La Scala di Seta” i „L’Occasione fa il ladro” Rossiniego. Rok później na Festiwalu w Aldeburghu przygotował premierę „Falstaffa” i opery „La Pietra di Paragone”. W 1994 roku poprowadził, występując również jako solista, operę „Il Maestro di Cappella” Cimarosy. Dzieło to wystawiono na zamku w Casercie dla prezydentów siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata. W 1995 roku przygotował w Teatro di San Carlo w Neapolu tryptyk złożony z dzieł: Cimarosy – „Il Maestro di Cappella”, Menottiego – „Il Telefono” i Poulenca „La Voix Humaine”. W latach 1991-1997 był dyrektorem artystycznym Teatro Verdi w Pizie. Jako dyrygent przygotował wówczas takie premiery, jak: „Kopciuszek”, „La Pietra di Paragone”, „Rigoletto”, „Falstaff”, „Traviata”, „Macbetha” Verdiego i „Carmen” Bizeta. W okresie 1998-2002 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatro Regio w Turynie, jednego z najważniejszych teatrów operowych we Włoszech. W 2002 roku został szefem artystycznym Parma Verdi Festival, gdzie m.in. przygotował galę koncertową arii i duetów z oper Verdiego z udziałem Renato Brusona i José Cury. Począwszy od sezonu 2002/03 jest dyrektorem naczelnym Teatro Massimo w Palermo. W lutym 2003 roku przygotował i poprowadził tam nową produkcję „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego w Teatro Massimo.

 

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Claudio Desderi poprowadził spektakle "Don Giovanniego" Mozarta (2004).

Druki teatralne

  • Afisz V Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki 13-05-2004 – 22-05-2004 pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Prymasa Polski, Prezydenta miasta stołecznego Warszawy

  • Wkładka obsadowa „Don Giovanni” Wolfgang Amadeusz Mozart 01-02-2004