Kałudi Kałudov

Kałudi
Kałudov
Kałudow
Bułgaria
Warna
 • „Don Carlos” Giuseppe Verdi 22-10-2000

  Stefan Okołowicz

Nota biograficzna

Kałudi Kałudow

Zaliczany do ścisłej czołówki, bułgarski tenor na stałe związany z Polską. Urodził się w Warnie. Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej w Sofii w klasie śpiewu prof. L. Żableńskiej (1978). Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnego śpiewaka Nikoły Nikołowa. W 1978 r. zadebiutował jako Alfred w "Traviacie" Verdiego na scenie Opery Sofijskiej. Od tamtej pory z powodzeniem wykonuje liczne partie tenorowe w operach takich kompozytorów, jak: Bizet, Gounod, Leoncavallo, Mascagni, Ponchielli, Puccini i Verdi.

W swoim repertuarze posiada także szereg partii z dzieł oratoryjno-symfonicznych. Występował na renomowanych scenach operowych Austrii (wiedeńska Staatsoper), Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rosji, Szwajcarii, Włoch (mediolańska La Scala), a także w Kanadzie i USA. Do ważnych wydarzeń artysta zalicza występy w Izraelu, gdzie śpiewał na zaproszenie Zubina Mehty. W 1998 r. wziął udział w I Festiwalu Operowym w Tbilisi, którego organizatorem był znakomity śpiewak Paata Burchuladze. Ma na swoim koncie występy w towarzystwie tak znakomitych solistów, jak: June Anderson, Maria Chiara, Mirella Freni, Cheryl Studer, Mara Zamperi, Renato Bruson, Juan Pons. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami: Claudiem Abbado, Fabio Luisim, Zubinem Mehtą, Riccardo Mutim i Horstem Steinem. Wiele nagrywa dla firm fonograficznych (Balcanton, Decca, Naxos, Sony Classic); także dla radia i telewizji w Polsce, Francji, Niemczech i Włoszech.

W 1998 r. otrzymał Złotą Płytę za album "O gwiazdo betlejemska" wydany przez Polskie Radio Katowice S.A. W czerwcu 1999 r. ukazała się jego płyta z pieśniami neapolitańskimi zatytułowana "Canzonetta". Artysta zaśpiewał także partię tytułową w "Don Carlosie" Giuseppe Verdiego. Premiera tego spektaklu odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w październiku 2000 r.

 

 

Multimedia

Zdjęcia

 • „Don Carlos” Giuseppe Verdi 22-10-2000

  Stefan Okołowicz

Druki teatralne

 • Wkładka obsadowa „Don Carlos” Giuseppe Verdi 29-11-2000

 • Wkładka obsadowa. „Bal Maskowy” Giuseppe Verdi 25-04-1998

 • Materiały na konferencje prasową 21-04-1998

 • Wkładka premierowa „Don Carlos” Giuseppe Verdi 22-10-2000

 • Wkładka obsadowa „Don Carlos” Giuseppe Verdi 24-10-2000