Stanisław Leszczyński

Stanisław
Leszczyński
koncepcja muzyczna

Nota biograficzna

Teoretyk muzyki specjalizujący się w analizie interpretacji (studia w Akademii Muzycznej w Warszawie), krytyk, publicysta, menadżer, pedagog. Szef działu muzyki klasycznej w P. P. Polskie Nagrania (1979-1981), konsultant programowy Filharmonii Narodowej (1988-1991), dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991-1994) współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego) - nowego, prestiżowego centrum muzycznego Warszawy.

   Pomysłodawca, redaktor i wydawca płyt z muzyką polską (między innymi: Jarzębskiego, Dobrzyńskiego, Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, z udziałem artystów tej miary co Artur Rubinstein, Martha Argerich, Fou Ts'ong, Stanisław Skrowaczewski, Jerzy Maksymiuk, Marylin Horne, Orkiestra XVIII wieku i inni), nagrodzony jako pierwszy Paszportem "Polityki" za propagowanie muzyki polskiej. Czterokrotnie był redaktorem Kroniki Płytowej Konkursu Chopinowskiego. Od 1984 r. wykładowca w Akademii Muzycznej w Warszawie.

   W latach 1998-2003 zastępca dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Od 2004 do lutego 2012 zastępca dyrektora ds. Edukacji Muzycznej, Nagrań i Koncertów w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie Pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Pełnomocnik dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

   Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych Chopin i jego Europa (nominowany za to do Nagrody im. Norwida) oraz serii CD i DVD wydawanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, m.in. The Real Chopin. Zapraszany do jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Belgradzie, Luksemburgu, Genewie i Amsterdamie. Konsultant XVI Międzynarodowego Konkursu Chopina w Warszawie. Odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

 

Inscenizacje (1)

Druki teatralne

  • Afisz premierowy. „Chopin, artysta romantyczny” 2010-05-09