Teresa Kubiak

Teresa
Kubiak
Wojtaszek-Kubiak
 • II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

  Piotr Gajewicz

 • II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

  Piotr Gajewicz

Nota biograficzna

Teresa Kubiak (Teresa Wojtaszek-Kubiak), śpiewaczka – sopran. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu Olgi Olginy (1965) i była solistką łódzkiego Teatru Wielkiego. Zdobywała nagrody w międzynarodowych konkursach wokalnych. Po zorganizowanym w Warszawie przesłuchaniu przed amerykańskim agentem Williamem Steinem (1969) otrzymała propozycję udziału w koncertowym wykonaniu opery Królowa Saby Goldmarka w nowojorskim Carnegie Hall (1970). Obdarzona niezwykle pięknym sopranem dramatyczno-lirycznym i wielką urodą, odniosła olbrzymi sukces. Nie znała stresu. W latach 1971–1974 występowała na najważniejszych scenach Europy (brytyjski festiwal w Glyndebourne, Covent Garden w Londynie, wenecki teatr La Fenice, wiedeńska Staatsoper, Rzym, Paryż, Monachium), a za partnerów miała największych śpiewaków tamtego czasu. Wciąż pojawiała się w Łodzi, a jednocześnie rozpoczynała sceniczną karierę w Stanach Zjednoczonych (San Francisco, Houston, Chicago, Miami). Po debiucie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w roli Lizy w Damie pikowej Czajkowskiego pod batutą Kazimierza Korda (1973) co sezon, aż do 1987 r., podpisywała kontrakt z Met. Kreowała tam szereg ról w operach Janačka, Verdiego, Bizeta, Straussa, Wagnera, w tym swą popisową Toskę w operze Pucciniego.

Po sprowadzeniu rodziny do Stanów w 1975 r., zamieszkała w New Jersey. W 1990 r. została profesorem śpiewu w Indiana University w Bloomington, jednej z najlepszych i najbardziej nowoczesnych uczelni muzycznych na tamtym kontynencie. We własnej pracy artystycznej i pedagogicznej promowała muzykę polską. Przyjmowała zaproszenia do kraju. Wystąpiła gościnnie w Łodzi jako Tosca (1988). W 1995 r. weszła w skład jury II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, była fundatorką nagrody pozaregulaminowej „dla wybijającej się indywidualności”. W IV Konkursie Moniuszkowskim (2001), odbywającym się już w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, została na prośbę inicjatorki Konkursu, Marii Fołtyn, przewodniczącą jury.

 

 

Multimedia

Zdjęcia

 • II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

  Piotr Gajewicz

 • II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

  Piotr Gajewicz

Druki teatralne

 • Wkładka obsadowa „Quo Vadis” - Feliks Nowowiejski 21-04-1995 - uroczyste Otwarcie II Międzynarodowego konkursu Wokalnego Imienia Stanisława Moniuszki