-
Nota biograficzna
Artur Ruciński
Baryton. Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Knetiga. Po ukończeniu studiów umiejętności wokalne doskonalił pod okiem Kałudi Kałudowa. Artur Ruciński zdobył laury na wielu konkursach wokalnych, takich jak: Ogólnopolski Konkurs Wokalny Szkół Średnich w Łodzi (II nagroda, 1996), Konkurs Wokalny im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy (wyróżnienie, 1999), Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Dusznikach-Zdroju (III miejsce, 2000), Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (II nagroda, 2000) oraz Międzynarodowy Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (III nagroda, 2001). Odnosił sukcesy na zagranicznych konkursach: wiedeńskim Belvedere, Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie oraz Competizione dell'Opera w Treviso (Włochy).
W 2001 r. artysta rozpoczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewa czołowe role barytonowe w operach Mozarta, a także tytułowego bohatera w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego oraz Figara w „Cyruliku Sewilskim” Rossiniego. Z zespołem WOK odbył wiele zagranicznych tournée m.in. do Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Holandii, Japonii oraz Libanu. Rok później artysta zadebiutował w warszawskiej Operze Narodowej rolą Oniegina w „Onieginie” Czajkowskiego. W kolejnych sezonach występował w następujących spektaklach Teatru Wielkiego: „Turandot” Pucciniego, „Carmen” Bizeta, „Dama Pikowa” Czajkowskiego, „Czarodziejski flet” Mozarta, „Halka” Moniuszki, „Madame Butterfly” Pucciniego, „Iwona, Księżniczka Burgunda” Krauzego oraz „Cyrulik sewilski” Rossiniego. W tym samym roku artysta rozpoczął współpracę z Mazowieckim Teatrem Muzycznym „Operetka”. Podczas galowego wieczoru inaugurującego pierwszy sezon działalności artystycznej MTM „Operetka” w Sali Kongresowej w Warszawie śpiewał partię Dr Falke w „Zemście Nietoperza ” Straussa. W 2006 r. artysta zadebiutował jako Hrabia Daniłło w „Wesołej wdówce” Lehára (spektakl przygotowany przez MTM „Operetka”). W 2007 r. wystąpił w Operze Narodowej w podwójnej roli La Muse i Nicklausse w „Opowieściach Hoffmanna” Offenbacha, a w 2008 r. w roli Walentego w „Fauście” Gounoda.
W sezonach 2004/2005-2006/2007 artysta wystąpił jako Marcello w „La bohème” Pucciniego w Varna Opera, Silvio w „Pajacach” Leoncavallo w Operze Lwowskiej, w „Turandot” Pucciniego w Bunka Kaikan Tokio (z Evą Martón) oraz ponownie w „Turandot” i „Rigoletcie” Verdiego na Festiwalu Afrodyty w Paphos na Cyprze. Dla telewizji bułgarskiej nagrał sceniczną wersję „Carmina burana” Orffa. Dzieło Orffa artysta śpiewał także na Letnim Festiwalu w Warnie, a także wielokrotnie w polskich filharmoniach. Ponadto artysta brał udział w światowym prawykonaniu opery Osvaldasa Balakauskasa „La lontaine” na festiwalu „ Warszawska Jesień” (utwór ten został zarejestrowany przez 2 program TVP). W swoim dorobku artystycznym posiada następujące nagrania: dwie części „Mszy górniczej” Andrzeja Marko, składankę pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych. „Czekałem wieczność” oraz „Małgorzata Walewska i Przyjaciele – The Best Polish Singers” (DUX). Wziął udział w rejestracji „Pieśni Eucharystycznych w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” nagranych wraz z Zespołem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego (wyd. muz. „Caritas”). W archiwach TVP istnieje wiele zapisów koncertów i programów muzycznych z udziałem artysty.
Artur Ruciński posiada bogaty repertuar koncertowy. Współpracuje z większością filharmonii w kraju. Wielokrotnie brał udział w festiwalach „Viva il canto” w Cieszynie, w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy oraz Warszawskiej Jesieni. Z powodzeniem wykonuje dzieła Bacha, Haendla, Mozarta, Beethovena, Mahlera, Faure, Brittena oraz wielu kompozytorów współczesnych.
W styczniu 2009 r. otrzymał prestiżową nagrodę - Paszport "Polityki".