-
Nota biograficzna
Zadebiutował produkcją Katii Kabanovej podczas Wexford Festival w Irlandii w 1972 roku. W latach 1975-1980 był szefem produkcji w Scottish Opera, gdzie we współpracy z English National Opera zrealizował cykl oper Janáčka. W tym czasie wyreżyserował m.in. Toussaint Davida Blake’a (1977, ENO), po premierze której został w 1980 roku dyrektorem ds. produkcji w ENO. Tam wyreżyserował ponad 20 premier.
Jest autorem inscenizacji do wielu nowo powstałych dzieł, m.in. prapremier trzech oper Sir Davida Maxwella Daviesa, do których napisał również libretta. Tłumaczy także libretta operowe na angielski z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego.
Po 1992 roku David Pountney pracował jako reżyser dla takich teatrów operowych, jak: Zürcher Oper, Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper w Monachium, jak również w Ameryce i Japonii. W Wielkiej Brytanii długoletnia współpraca łączy go z Opera North.
Otrzymał medal Janáčka za realizację cyklu oper tego kompozytora w Walii i Szkocji, a także medal Martinů za opery Julietta i Greek Passion (Opera North i Festiwal w Bregencji).
Za swoje realizacje sceniczne artysta dwukrotnie otrzymał nagrodę Olivier Awards. Ostatnie produkcje Davida Pountneya to: Kniaź Igor Borodina w Zurychu i Hamburgu, Pasażerka Mieczysława Weinberga (Warszawa, Houston, Nowy Jork), Król Roger Karola Szymanowskiego (premiera 1 lipca 2011 z okazji objęcia przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej), Kommilitonen — trzecia opera, którą napisał we współpracy z Sir Daviesem — w Royal Academy of Music i w Stanach Zjednoczonych w Juilliard School w Nowym Jorku, najnowsza opera Philipa Glassa Spüren der Verirrten przygotowana na otwarcie nowej opery w Linzu (inscenizacja ta otrzymała Schickaneder Prize 2013 za najlepszą realizację operową), a także Czarodziejski flet Mozarta dla Bregezer Festspiele, którego był dyrektorem w latach 2003-2013.
Od 2011 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Welsh National Opera w Cardiff, gdzie zrealizował opery Lulu Albana Berga, Wilhelm Tell Rossiniego i Mojżesz w Egipcie.
David Pountney został uhonorowany tytułami Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego i Kawalera francuskiego Ordre des Arts et des Lettres, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej, a ostatnio także austriackim Ehrenkreuz des Bundes (2014).
-
Inscenizacja (4)
- Reżyseria, Wilhelm Tell, 21.06.2015
- Reżyseria, Straszny dwór, 08.11.2015
- Reżyser, Pasażerka, 08.10.2010
- Reżyser, Król Roger, 01.07.2011